Payandalar

Payandalar

Payandalar

Konsol çıkmaların veya çatı saçak çıkmaların ağırlığını taşımak için çaprazlama uygulanan yapı elemanları payandalardır. Sistem yük taşımanın ötesinde yapıları süslemek için de kullanılmaktadır. Binalarda kullanılmasındaki amaç ise başta görselliktir. Alanlara estetik detaylar sunmalarıyla tercih edilmektedirler.

Ahşap, betonarme veya demir alanları kaplayıp daha şık bir görünüm elde etmek için uygulanırlar. Sistemin uygulanmasında payanda iki parça üretilir, içleri boşaltılır ve birbirlerine yapıştırılır, üç boyutlu olarak pek çok şekilde üretimi mevcuttur.

Sistem, farklı boyutlarda üretilebilir ve alana uygulanabilir. Ağırlık ve yerçekimine karşı büyük binaları destekleyen payandaların geçmişten günümüze üçgen, sıralı gibi çeşitleri tercihe ve yapıya göre monte edilmektedir.

Tarihi yapılardan günümüz ileri teknoloji ürünü yapılara kadar tüm büyük yapılarda yararlanılan sistem, binayı destekleyerek ömrünü de uzatmaktadır. Eski Türk mimarisinde de cumbaları destekleyici olarak uygulanmıştır.

Yeni yapılan binalarda da eski binalarda da kullanılabilen payandaların diğer yapı süslemeleri gibi dış cephe şartlarına karşı da dayanıklı olabilmesi için akrilik sıva ile kaplaması yapılmaktadır.

Binanıza uygun sistemi, her bütçeye uygun fiyatlarla ve garantili yapımıyla firmamızda bulabilirsiniz.

 

Zor Yapı Ücretsiz keşif hizmetinden faydalanmak için keşif formunu doldurunuz